Menu

Proč strávit dovolenou v Mikulově?

Zpět na výpis

Jihomoravské město Mikulov je bezesporu místo zážitků a poznávání. Důvodů k návštěvě tohoto místa je opravdu mnoho… Ať už jste milovníkem historie, přírody nebo aktivního odpočinku,  rozhodně nebudete zklamáni. Není však žádná novinka, že tohle malebné městečko je vyhlášenou vinařkou destinací a za zmínku jistě stojí i umístění v žebříčku CNN Travel, z čehož vyplývá, že mezi patnáct nejromantičtějších měst ve střední Evropě patří také právě Mikulov.

 

Nechte se hýčkat a zažijte ten pravý relax

K příjemné dovolené rozhodně patří relax a útulné ubytování. Takovou možnost v srdci Mikulova nabízí čtyřhvězdičkový Hotel Volarik, který v současné době disponuje i nově vybudovaným wellness či kelo saunou, vyrobené z kvalitního dřeva polárních borovic, jejichž stáří dosahuje až 350 let. Většina hostů v hotelovém komplexu velmi kladně hodnotí bohaté snídaně, moderní gastronomii, zmiňované wellness zařízení a samozřejmě lahodné víno z Vinařství Volařík nebo dalších vinařství. Další alternativou jsou Apartmány Volařík, které kromě nadstandardního a moderního vybavení nabízí tři kategorie ubytování – studio 1+kk, apartmány 2+kk a byt 2+kk.

Za skvělým jídlem

Od února 2019 je v Mikulově často skloňovaným pojmem „Starý Špitál U Piaristů“, navazující na místo, kde řád piaristů našel své útočiště, místo rozvoje vědy, vzdělávání a porozumění. Není však třeba zde hledat kartičku pojištěnce… Hlavní myšlenkou je klid a pohodu starých časů, kdy se lidé scházeli nejen, aby se nasytili nebo opojili alkoholickou nabídkou, ale aby si především užili přítomnost a radost z daných chvil místa setkání…. ze setkání s přáteli, kolegy, obchodními partnery a samozřejmě s rodinou. Jedná se o tradiční český hostinec, jehož nabídka pokrmů je celodenní, sezónní a lokální, avšak polední menu sahá až za okraje naší země. Samozřejmostí je i široká nabídka nápojů včetně vína Volařík nebo piva Mamut z lokálního pivovaru.

Za památkami

Nepřehlédnutelnou dominantou města je mikulovský zámek, který stojí na skalním útesu. Původně se jednalo o hrad, který byl ve třináctém století svěřen do rukou Liechtensteinů a jeho minulost je spojována i s vojevůdcem Napoleonem Bonaparte. V současné době se zde najdou zajímavé expozice a regionální muzeum. Další výraznou dominantou Mikulova je Svatý kopeček, na jehož vrcholu se tyčí poutní kostel sv. Šebestiána. Ke kostelu vede křížová cesta a celý kopec je pro své unikátní rostlinné druhy přírodní rezervací. Nesmí se však zapomenout ani na Kozí hrádek, na jehož vrcholu najdete zbytky dvoupatrové dělostřelecké věže s ochozem z 15. století, která se výrazně podílela na obraně města Mikulova. Po nedávné úpravě okolních terénů je památka volně přístupná a park, který ji obklopuje, je oblíbeným místem odpočinku místních i turistů. Centrum města Mikulov z 16. století prošlo výraznou proměnou zhruba o 100 let později a některé významné stavby si stále zachovávají víceméně nezměněnou podobu renesanční podobu. Na tomto historickém náměstí je možné najít sgrafitový dům U Rytířů, kašnu z roku 1700, barokní Sousoší Nejsvětější trojice.

I cyklisté si přijdou na své

Nutno podotknout, že nejen Mikulov, ale celé toto krásné a rozmanité okolí toho má spoustu co nabídnout. Je protkáno například několika naučnými stezkami a cyklostezkami po kterých dojedete až do Rakouska, vinohrady na sluncem ozářených stráních, dále se zde nachází známá chráněná krajinná oblast Pálava, vodní dílo Nové mlýny jako kaskáda tří přehradních nádrží a mnoho dalšího.

Dovolená v Mikulově na dosah ruky

Pokud se chystáte na dovolenou v Mikulově, jistě nebude na škodu si při této příležitosti vyhradit několik dní. Například cesta z Prahy autem trvá přibližně tři hodiny a cesta veřejnou dopravou, která se neobejde bez přestupů v Brně nebo Břeclavi, vyjde přinejmenším na pět hodin. Nicméně ať už to má být premiéra nebo několikátá dovolená v Mikulově, v obou případech se budete chtít stále vracet, protože už jen pohled na tohle krásné místo neomrzí ani místní obyvatele….