Menu

Mikulovsko

Kultura, víno, cyklistika. Poznejte okolí hotelu.
Hotel Volarik se nachází v samém srdci Mikulova,
doslav pár minut od historického centra. A víte, co se říká o Mikulově?
Kdo chce poznat, zažít nebo ochutnat Moravu, měl by začít právě tady.
Co neminout při návštěvě Mikulova?

Svatý kopeček

Výrazná přírodní dominanta Mikulova, na jejímž vrcholu se tyčí poutní kostel sv. Šebestiána. Ke kostelu vede křížová cesta a celý kopec je pro své unikátní rostlinné druhy přírodní rezervací.

CHKO Pálava a Lednicko-valtický areál

Pálavské vrchy a údolí řeky Dyje jsou spolu s Lednicko-valtickým areálem zapsané na seznamu památek UNESCO. Na rozloze 83 km2 najdete ptačí oblast, vápencové vrchy i mnoho kulturních památek a vinic.

Kozí hrádek

Na vrcholu Kozího hrádku najdete zbytky dvoupatrové dělostřelecké věže s ochozem z 15. století, která se výrazně podílela na obraně města Mikulova. Po nedávné úpravě okolních terénů je památka volně přístupná a park, který ji obklopuje, je oblíbeným místem odpočinku místních i turistů.

Naučné stezky

Přírodou i památkami Mikulova vás provede pětice naučných stezek: Moravská vinná stezka, Mikulovská vinařská stezka a naučné stezky Děvín, Turold a Naučná stezka židovskou čtvrtí. Její délky i náročnosti jsou různé od stovek metrů městem po 280 kilometrů krajinou a uspokojí vášnivé cyklisty, rodiny i milovníky vína.

Zámek Mikulov

Původně zeměpanský hrad udělil Přemysl Otakar II. v roce 1249 jako léno Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády získal po požáru v roce 1719 zámek svou dnešní podobu. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku nabyl v 50. letech minulého století svou původní podobu.

Historické náměstí Mikulova

Centrum města ze 16. století prošlo výraznou proměnou zhruba o 100 let později a některé významné stavby si stále zachovávají víceméně nezměněnou podobu renesanční podobu. Nenechte si ujít sgrafitový dům U Rytířů, kašnu z roku 1700 a barokní Sousoší Nejsvětější trojice.

Jeskyně na Turoldu

Největší přístupná jeskyně Pálavy se nachází ve stěně bývalého vápencového lomu na vrchu Turoldu. Krasové podzemí je dlouhé až 1 km a kromě zimoviště neotopýrů zde najdete podzemní jezírka a mimořádnou skalní výzdobu tvořenou sintrovými povlaky, které na stěnách vytvářejí dojem zkamenělé pěny.

Dietrichsteinská hrobka

Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta najdete v dolní části Mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů. Celou stavbu značně poškodil zničující požár města v roce 1784 a teprve v polovině 19. století byla přestavěna na hrobku rodiny Dietrichsteinů.