Výrazná přírodní dominanta Mikulova, na jejímž vrcholu se tyčí poutní kostel sv. Šebestiána. Ke kostelu vede křížová cesta a celý kopec je pro své unikátní rostlinné druhy přírodní rezervací.
Na vrcholu Kozího hrádku najdete zbytky dvoupatrové dělostřelecké věže s ochozem z 15. století, která se výrazně podílela na obraně města Mikulova. Po nedávné úpravě okolních terénů je památka volně přístupná a park, který ji obklopuje, je oblíbeným místem odpočinku místních i turistů.
Přírodou i památkami Mikulova vás provede pětice naučných stezek: Moravská vinná stezka, Mikulovská vinařská stezka a naučné stezky Děvín, Turold a Naučná stezka židovskou čtvrtí. Její délky i náročnosti jsou různé od stovek metrů městem po 280 kilometrů krajinou a uspokojí vášnivé cyklisty, rodiny i milovníky vína.
Původně zeměpanský hrad udělil Přemysl Otakar II. v roce 1249 jako léno Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády získal po požáru v roce 1719 zámek svou dnešní podobu. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku nabyl v 50. letech minulého století svou původní podobu.
Centrum města ze 16. století prošlo výraznou proměnou zhruba o 100 let později a některé významné stavby si stále zachovávají víceméně nezměněnou renesanční podobu. Nenechte si ujít sgrafitový dům U Rytířů, kašnu z roku 1700 a barokní sousoší Nejsvětější trojice.
Největší přístupná jeskyně Pálavy se nachází ve stěně bývalého vápencového lomu na vrchu Turoldu. Krasové podzemí je dlouhé až 1 km a kromě zimoviště netopýrů zde najdete podzemní jezírka a mimořádnou skalní výzdobu tvořenou sintrovými povlaky, které na stěnách vytvářejí dojem zkamenělé pěny.
Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta najdete v dolní části Mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů. Celou stavbu značně poškodil zničující požár města v roce 1784 a teprve v polovině 19. století byla přestavěna na hrobku rodiny Dietrichsteinů.
Lovecký zámeček je situovaný uprostřed lužních lesů. Byl vybudován po roce 1800 a sloužil jako shromaždiště panstva před lovem. V průběhu roku v něm pak bydlel panský hajný. Do zámku je možné se podívat v rámci prohlídkového okruhu.
Zámecký skleník postavil rod Lichteštejnů v roce 1842. Nachází se v něm velká sbírka subtropických a tropických rostlin. V teplém vlhkém vzduchu můžete obdivovat nejen květy orchidejí, ale i samotnou výjimečnou stavbu.
Zámek v novogotické úpravě sloužil v 19. století pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty. Opulentní haly a pokoje je možné navštívit v rámci prohlídkového okruhu.